Sepet

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Mağaza

Havya Nedir?

Havya, elektronik devrelerde elemanları birbirine lehimlemek için gereken yüksek ve hızlı ısıyı sağlayan alete denir. Lehimlerin çeşitlerine göre watt’ları ve uçları değişkenlik gösterir. Havyalar 200 °C ila 500 °C arasında sıcaklık sağlayabilirler. Havya ürünlerinizi kullanırken aşırı dikkatli olmanızı öneririz. Havyalar ısıtma durumlarına göre 3’e ayrılmaktadır:

  • Kalem (Rezistanslı) Havyalar:

Kalem havyalar, tutma sapı, enerji kablosu, havya ucu olmak üzere üç ana parçadan oluşmaktadır. Rezistans, krom ve nikel telden silindirik bir şekilde sarılarak elde edilir. Rezistans havyadaki ısının oluşmasını sağlar. Kalem havyalar, küçük ve güçlü olarak üretilmesiyle birlikte küçük akımlı büyük dirençli olarak çalışma potansiyeline sahiptirler. Kalem havyalar, İstasyonlu ve istasyonsuz olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. 

  1. İstasyonlu havyaları, genellikle sanayideki elektronikçiler ısı gerilimi ayarlarını sabit tutarak havyanın ucundaki ısıyı sabit tutar.
  2. İstasyonsuz havyaları, genellikle hobi için devre yapan kimseler ve öğrenciler kullanmaktadır. Her alanda kullanılabilir olması diğer bir özelliğidir.
  • Tabanca (Transformatörlü) Havyalar:

Tabanca havyalar, çok güçlü havyalar olmasıyla beraber elektrikçiler tarafından tercih edilen havyadır. İçlerinde transformatör olup havya ucu fek sekonder sargısının uzantısıdır. Transformatör sayesinde düşük gerilim ve çok yüksek akım bulundururlar. Bu havyada birde anahtar bulunmaktadır. Bu anahtara basınca havya ucunu yüksek akım ısıtır. Bırakıldığı takdirden aniden soğumaya başlar. Bu nedenle ufak bakım, onarım işlerinde kullanmanızı pek tavsiye etmeyiz.

  • Gazlı Havyalar:

Gazla çalışan bir havya, ana güç kaynağının bulunmadığı yerlerde çalışmak için idealdir. Güç kablosunu izlemeye gerek kalmadan donanıma ulaşabilirler, böylece zor veya erişilemeyen alanlarda iyi çalışırlar. Gazın yakılmasıyla beraber havya ucu ısıtılır.

HAVYA UÇLARI

Çoğu havyanın sonunda lehimleme ucu olarak bilinen değiştirilebilir bir materyal bulunur. Bunlara havya ucu denir. Havya ucunun, çok çeşitli şekil ve boyutlarda olurlar. Her havya ucu belirli bir amaç için kullanılır. En yaygın havya uçları keski uç ve konik havya ucudur.

  • Keski havya ucu, yassı ve geniş nedeniyle lehim telleri ve diğer büyük bileşenler uygundur.
  • Konik havya ucu, ince ucu olması sebebiyle elektronik lehimlemede kullanılır. Lehim yapacağınız yerin etrafına etki etmeden küçük alanalarda kullanılır.

Havyaların uçlarını temizlemek gerekir. Bunun içinde kendi üretimimiz olan soldex kalıp nişadırları önermekteyiz.