Sepet

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Mağaza

Neden Kurşunsuz Lehim Tercih Etmeliyiz?

Elektrik ve elektronik cihazlarda en fazla kullanılan aletlerden biri lehim telleridir. Bu teller, yüksek sıcaklıkta eriyerek güçlü bir tutunma sağlar. Piyasada yüzlerce lehim teli görmek mümkün. Ancak burada dikkat etmemiz gereken en önemli nokta içeriğinde bulunan karışım oranı. Genellikle %60 kalay ve %40 kurşun içeren lehim tellerinin kullanım oranı çok yüksek. Ancak sağlık ve çevre[...]

Lehim Hakkında Genel Bilgiler 2

Lehim bağlantıları en sağlam ve kalıcı bir şekilde yapmaya yarayan önemli bir tamamlayıcıdır. Lehim yapılırken farklı malzemeler kullanılır. Eskiden lehimlerde kullanılan malzemeler kurşun esaslı olarak üretilirken günümüzde kurşunsuz özelliğe sahip olan lehimler kullanılmaktadır. Bazen lehim yapılırken lehim suyu kullanılabilir, ancak bunu yapabilmek için nerelerde gerekli olduğunu bilmek gerekir. Lehim doğru yapıldığında başarılı olsa da lehim[...]

Lehim Hakkında Genel Bilgiler 1

Bazı parçaların bir araya getirilebilmesi için yapıştırıcı kullanmak ya da silikon kullanmak yeterli olmayabilir. Özellikle söz konusu elektrik olduğunda lehimleme çok önemli bir konu olarak karşımıza çıkar. Lehim, sıcaklık kontrol cihazına bağlı bir aparattan gelen ısı kullanılarak lehim demirinin eritilmesini sağlamaktır. Bu işlem çok yüksek sıcaklıkta yapılır ve lehim için kullanılan malzemeni erime sıcaklığına gelinceye[...]

Lehimin Kullanım Alanları

Bu yazımızı lehimin kullanım alanlarını sizlere sunmak amaçlı hazırladık ve umarız ki sizin için yararlı olacaktır

Lehim nerelerde kullanılır?

Elektrik elektronik endüstrisi (Çipler Baskılı Devreler)

Lehim, elektrik elektronik endüstrisinde yaygın kullanıma sahiptir. Örneğin elektronik devre elemanları olan direnç, transistör, diyot kondansatör baskı devre ya da Universal plaket üzerine lehimlenerek birleştirilirler. Elektrik elektronikte genellikle 60 Sn / 40 Pb lehimler kullanılır.

Tank[...]

Lehimleme Nasıl Yapılır?

Günlük hayattaki çevremizde, teknolojik gelişmelerin artmasıyla beraber elektronik cihazların arttığını gözlemleyebilirsiniz. Bu artışla beraber bu elektronik cihazların arızalanmasıyla da sık sık karşılaşmaktayız. Bu arızalar, yazılımsa olduğu kadar donanımsal arızalarda olabilir. Donanımsal olan arıza, bu cihazların içindeki elektronik devrenin bir yerindeki temassızlıktan kaynaklı bir arıza olması yüksektir. Bu zamanlarda teknik servise başvurabilir ya da biliyorsanız lehim yapmanız gerekmektedir.

Lehim, genel olarak Kalay(Sn) ve Kurşun(Pb)[...]

Havya Nedir?

Havya, elektronik devrelerde elemanları birbirine lehimlemek için gereken yüksek ve hızlı ısıyı sağlayan alete denir. Lehimlerin çeşitlerine göre watt’ları ve uçları değişkenlik gösterir. Havyalar 200 °C ila 500 °C arasında sıcaklık sağlayabilirler. Havya ürünlerinizi kullanırken aşırı dikkatli olmanızı öneririz. Havyalar ısıtma durumlarına göre 3’e ayrılmaktadır:

Kalem (Rezistanslı) Havyalar:

Kalem havyalar, tutma sapı, enerji kablosu, havya ucu olmak üzere üç ana parçadan oluşmaktadır. Rezistans, krom[...]

Lehim Suları Nedir?

Harika ve muhteşem bir lehimleme işlemi yapmak için ihtiyaç olan şey temiz yüzeylerdir. Bu yüzeyleri sağlamak için de gerekli olan materyal Soldex Fluxlardır. Fluxlar; lehim yapılacak yüzeyleri oksitlerden arındırıp, yüzeyler arası ısı transfer işini yaparlar. Başka bir görevi ise lehimin, lehim yapılacak yüzeyler arasında yayılmasını sağlamaktır.

Her farklı lehim türleri için farklı lehim suları vardır. Mesela;

60[...]

Lehim Nedir?

Genel olarak Kalay(Sn) ve Kurşun(Pb) elementlerinin karışımından oluşan bir maddedir. Bu iki element farklı oranlarda birleştirilerek çeşitli lehimler elde edilerek insanların hizmetine sunulur. Bu lehimler iletkenlerin birleştirilmesi için kullanılır. Lehimleri birleştirmek içinde bir havyaya ihtiyaç duyulur. Havya, iletkenlerin birleşim noktalarından tutturulması için ısıtılır ve ısınan bölgeye değdirilen lehim eriyerek iletkenleri birbirine birleştirir.

[...]