Sepet

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Mağaza

Lehimin Kullanım Alanları

Bu yazımızı lehimin kullanım alanlarını sizlere sunmak amaçlı hazırladık ve umarız ki sizin için yararlı olacaktır

Lehim nerelerde kullanılır?

Elektrik elektronik endüstrisi (Çipler Baskılı Devreler)

Lehim, elektrik elektronik endüstrisinde yaygın kullanıma sahiptir. Örneğin elektronik devre elemanları olan direnç, transistör, diyot kondansatör baskı devre ya da Universal plaket üzerine lehimlenerek birleştirilirler. Elektrik elektronikte genellikle 60 Sn / 40 Pb lehimler kullanılır.

  • Tank sanayisinde kullanılır:          

Tank sanayide boru bağlantı işlemlerinde, paslanmaz boyler imalatında ısı eşanjörlerinin lehimlenmesi vb. alanlarda kullanılmaktadır.

  • Uçak ve gemilerde kullanılır:

Uçak ve gemilerde paslanmaz çeliklerin ve alüminyum parçalarının lehimlenmesinde kullanılır. Gemilerde oluşabilen çatlak ve yarıkların doldurulma işlemlerinde sert lehimler kullanılmaktadır.

  • Tesisatta kullanılır:

Tesisatta lehim tesisat sistemlerindeki bakır boruların birleşimi işleminde ve yağ ve havalı basınçlı boru hatlarında kullanılır. Tesisatta genellikle elektronikte kullanılan tel lehimlerden farklıca lehim çubuklar tercih edilmektedir.

  • Otomotiv sektöründe kullanılır:

Otomotiv sektöründe otomobillerin radyatörlerinin lehimlenmesinde kullanılır.

  • Çelik yapılarda kullanılır:

Bisiklet ve motosikletlerin yapımında yine sert lehimden faydalanılmaktadır

  • Gıda sanayisinde kullanılır:

Gıda sanayide lehim alüminyum ve teneke konservelerin lehimlenmesinde kullanılır burada kurşunsuz lehimler kullanılmaktadır. Ayrıca lehim mil- göbek bağlantılarında kuyumculuk sektöründe değerli taşların bağlantısında takım tezgahlarında kullanılmaktadır.

Yorum bırak